Acasa     Program

Programul slujbelor pe luna Noiembrie

1 Noiembrie Vineri - 18:00 Acatistul Sf. Nicolae

4 Noiembrie Duminica a XXII-a după Rusalii (Bogatul nemilostiv și săracul Lazăr) - Sarbatoarea Hramului parohiei
- 10:30 Acatistul Sf. Dimitrie cel Nou
- 11:00 Sfânta Liturghie împreună cu Mitropolitul Serafim

Dupa Sf. Liturghie va avea loc Agapa, la care vor participa doar cei care au cumparat invitatiile de la biserica (datorita numarului limitat de locuri din sala). Va multumim pentru intelegere!

8 Noiembrie Joi Soborul Sf. Arhangheli Mihail şi Gavriil şi al tuturor cereştilor puteri
- 9:30 Acatistul Sf. Arhangheli Mihail şi Gavriil - 10:00 Sfânta Liturghie

9 Noiembrie Vineri - 18:00 Conferinta "Romania 100. Lectiile istoriei recente." sustinuta de Prof. Dr. Radu Preda presedintele IICCMER

11 Noiembrie Duminica a XXV-a după Rusalii (Pilda samarineanului milostiv)
- 10:30 Acatistul Sf. Mare Mucenic Mina
- 11:00 Sfânta Liturghie

16 Noiembrie Vineri - Nu are loc slujba

18 Noiembrie Duminica a XXVI-a după Rusalii ((Pilda bogatului căruia i-a rodit țarina)
- 10:30 Acatistul Sf. Ierarh Nicolae
- 11:00 Sfânta Liturghie

21 Noiembrie Miercuri Intrarea în Biserică a Maicii Domnului - 18:00 Paraclisul Maicii Domnului

25 Noiembrie Duminica a XXX-a după Rusalii (Dregătorul bogat - păzirea poruncilor)
- 10:30 Acatistul Sf. Dimitrie Basarabov
- 11:00 Sfânta Liturghie

30 Noiembrie Vineri Sf. Apostol Andrei cel Întâi Chemat , Ocrotitorul României - 18:00 Acatistul Sf. Apostol Andrei

Programul slujbelor pe luna Octombrie

27 Octombrie Sâmbătă Sf. Dimitrie Basarabov -ocrotitorul parohiei noastre

- 9:30 Acatistul Sf. Dimitrie Izvoratorul de mir
- 10:00 Sf. Liturghie. Dupa Sf. Liturghie vom face slujba de pomenire a mortilor incepand cu ora 12.

28 Octombrie Duminica a XXIV-a după Rusalii (Învierea fiicei lui Iair)

- 10:30 Acatistul Sf. Dimitrie Basarabov
- 11:00 Sfânta Liturghie

Programul slujbelor pe luna Septembrie

31 August Vineri - 18:00 Rugaciunea lui Iisus

2 Septembrie Duminica a XIV-a după Rusalii (Pilda nunții fiului de împărat)
- 08:00 Sfânta Liturghie  (Atentie la schimbarea orei de incepere a Sf Liturghii)

8 Septembrie Sâmbătă Nașterea Maicii Domnului
- 10:00 Sf. Liturghie

9 Septembrie Duminica dinaintea înălțării Sfintei Cruci (Convorbirea lui Iisus cu Nicodim)
- 10:30 Acatistul Sf. Cruci
- 11:00 Sfânta Liturghie

14 Septembrie Vineri Înălțarea Sfintei Cruci -18:00 Taina Sf. Maslu

16 Septembrie Duminica după Înălțarea Sfintei Cruci (Luarea Crucii și urmarea lui Hristos)
- 10:30 Acatistul Sf. Cruci
- 11:00 Sfânta Liturghie

21 Septembrie Vineri - 18:00 Rugăciunea lui Iisus

23 Septembrie Duminica a XVIII-a după Rusalii (Pescuirea minunată) - 10:30 Acatistul Sf. Ioan Botezătorul
- 11:00 Sfânta Liturghie

28 Septembrie Vineri - nu are loc slujba

30 Septembrie Duminica a XVIII-a după Rusalii (Predica de pe munte - iubirea vrăjmașilor) - 10:30 Acatistul Sf. Acoperământ al Maicii Domnului
- 11:00 Sfânta Liturghie

Programul pe luna August

Postul Adormirii Maicii Domnului incepe de obicei pe 1 august si are o durata de doua saptamani (1-15 august). 

În acest post se citește cu mare evlavie Paraclisul Maicii Domnului în fiecare zi, la biserică sau în casele creștinilor.
Vă adresez chemarea fiecaruia dintre dumneavoastra, să vă alăturați în rugăciune în fiecare seara din acest Post, la ora 22:00, să citim împreună, într-un duh, Paraclisul Maicii Domnului.

Vă doresc un post cu bucurie!

Pr Ispas

3 August Vineri - 18:00 Taina Sf. Maslu apoi program de spovedanie.

5 August Duminica a X-a după Rusalii (Vindecarea lunaticului)

-9:00 Program de spovedanie in capela (Sala parohiala)
- 10:30 Paraclisul Maicii Domnului
- 11:00 Sfânta Liturghie

6 August Luni Schimbarea la Faţă a Domnului (Pobrejenia) (Dezlegare la peşte)
- 9:30 Sf. Liturghie

-10 August Vineri - 18:00 Paraclisul Maicii Domnului si program de spovedanie

12 August Duminica a XI-a după Rusaliii (Pilda datornicului nemilostiv)

-9:00 Program de spovedanie in capela (Sala parohiala)
- 10:30 Paraclisul Maicii Domnului
- 11:00 Sfânta Liturghie

14 August Marți -18:00 Prohodul Adormirii Maicii Domnului

15 August Miercuri Adormirea Maicii Domnului (Dezlegare la peşte)
- 10:00 Sfânta Liturghie

17 August Vineri - nu are loc slujba

19 August Duminica a XII-a dupa Rusalii (Tânărul bogat)
- 10:30 Paraclisul Maicii Domnului
- 11:00 Sfânta Liturghie

24 August Vineri - 18:00 Rugăciunea inimii

26 August Duminica a XIII-a după Rusalii (Pilda lucrătorilor răi) 

- 10:30 Acatistul Sf. Ioan Botezătorul
- 11:00 Sfânta Liturghie

29 August Miercuri Tăierea capului Sf. Ioan Botezătorul - 18:00 Acatistul Sf. Ioan Botezătorul

Programul pe luna Iulie

 

20 Iulie Vineri Sf. Prooroc Ilie - nu are loc slujba

22 Iulie Duminica a VIII-a dupa Rusalii - nu are loc Sf. Liturghie!!!

29 Iulie Duminica a XI-a după Rusalii (a Sf. Părinți de la primele șase Sinoade Ecumenice; Umblarea pe mare - potolirea furtunii) -  10:30 Acatistul Sf. M. Mucenic Pantelimon
    - 11:00 Sfânta Liturghie